+123 456 4444

Wąsik u kobiety – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

U niektórych kobiet poniżej nosa i nad linią górnej wargi widoczne są ciemniejsze włoski. Są one określane jako kobiecy wąsik. Czym on dokładnie jest? Jak dochodzi do jego powstania? W jaki sposób można go usunąć?

Czym jest kobiecy wąsik?

Nierzadko zdarza się, że kobiety mają zarost, a dokładnie wąsik. Na jego powstanie może wpływać równowaga hormonalna organizmu, którą z kolei warunkują genetyka, pochodzenie etniczne i wiek. Chociaż posiadanie wąsika przez kobietę nie jest szkodliwe dla zdrowia, może być źródłem kompleksów i wpływać na pewność siebie. Właśnie dlatego wiele kobiet decyduje się na jego usuwanie, co możliwe jest z wykorzystaniem wielu różnych metod.

Wąsik u kobiety – jakie ma przyczyny?

Wąsik u kobiet jest zwykle spowodowany tymi samymi naturalnymi czynnikami hormonalnymi, które powodują wzrost włosów na innych częściach ciała. Testosteron, hormon zwykle kojarzony z mężczyznami, występuje również u kobiet w mniejszych ilościach. Kiedy poziom testosteronu w ciele kobiety jest wyższy niż normalnie, może to spowodować wzrost wąsika.

Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do wzrostu poziomu testosteronu u kobiet, w tym:

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – jest to zaburzenie hormonalne, które może powodować wzrost poziomu androgenów (męskich hormonów) u kobiet.
  • Menopauza – gdy kobiety starzeją się i wchodzą w okres menopauzy, ich poziom estrogenu spada, co może prowadzić do wzrostu poziomu testosteronu.
  • Genetyka – niektóre kobiety są bardziej podatne na wzrost zarostu ze względu na ich genetykę, dlatego posiadania wąsika może być rodzinne.
  • Leki – niektóre leki, takie jak sterydy anaboliczne i niektóre hormonalne terapie zastępcze, mogą prowadzić do wzrostu poziomu testosteronu.

W przypadku pojawienia się wąsika, najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub dermatologiem, aby wykluczyć wszelkie podstawowe schorzenia i omówić najlepsze opcje leczenia w razie wykrycia przyczyny pojawienia się takiego zarostu.

Jak usunąć wąsik u kobiety?

Istnieje kilka metod usuwania wąsika u kobiety. Na co warto się zdecydować?

Depilacja woskiem

Ta metoda polega na nałożeniu ciepłego wosku na okolicę, a następnie szybkim usunięciu go za pomocą paska. Rezultaty mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Zabieg może jednak powodować podrażnieniem delikatnej skóry.

Nitkowanie

Ta technika polega na użyciu cienkiej nici bawełnianej lub poliestrowej w celu usunięcia włosów. Jest to skuteczna metoda na małe obszary, takie jak wąsik u kobiet. Używana bywa też na brwi.

Pęseta

Usuwanie włosków odbywa się pojedynczo za pomocą pęsety.

Golenie

Choć nie jest to trwałe rozwiązanie, golenie może szybko i łatwo usunąć włosy. Problemem jest jednak ich szybkie odrastanie.

Depilacja laserowa

Zabieg ten wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła do niszczenia mieszków włosowych, co skutkuje trwałą redukcją owłosienia. Gdy planowana jest taka depilacja laserowa Rzeszów jest miastem, gdzie można wykonać ją w renomowanych gabinetach.

Kremy do depilacji

Te kremy rozpuszczają włosy na powierzchni skóry i są łatwe w użyciu. Mogą jednak powodować podrażnienia skóry i należy ich używać ostrożnie.

Wybielanie

Ta metoda polega na rozjaśnieniu włosów, aby były mniej widoczne. Nie usuwa jednak włosów i może wymagać częstszych zabiegów. Warto pamiętać o tym, że niektóre schorzenia, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), mogą powodować nadmierny wzrost włosów na twarzy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy rozpoczęcie leczenia danej dolegliwości, co będzie mogło spowodować zatrzymanie wzrostu włosków.