+123 456 4444
Alergia i typowe alergeny

Alergolog – jakie objawy warto z nim skonsultować?

Wysypka na skórze, kichanie i łzawienie oczu, ale również częste biegunki – to wszystko objawy alergii. 

W leczeniu alergii kluczowe jest wyznaczenie tych czynników, które powodują objawy – alergenów. Aby określić alergen, czyli przyczynę dolegliwości, należy udać się do alergologa. 

Alergolog – kto to jest?

Alergolog jest lekarzem specjalizującym się w alergologii. Jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości wywoływanych przez alergeny. Alergenami nazywa się różne czynniki, które spotykane są w środowisku. Wywołują one u alergików reakcję alergiczną, co wynika z nieprawidłowego działania układu immunologicznego w kontakcie z tymi czynnikami.

Alergeny można podzielić na różne kategorie:

  • alergeny wziewne – kurze, roztocza, pleśnie, pyłki roślin
  • alergeny kontaktowe – metale jak nikiel, barwniki, konserwanty
  • alergeny pokarmowe – mleko, orzechy, pszenica, truskawki
  • leki – substancje aktywne w lekach, na przykład przeciwbólowych, antybiotykach, anestetykach

Kiedy warto udać się do alergologa?

Do specjalisty jak alergolog w unimed-nzoz.pl warto udać się wtedy, gdy pojawiają się objawy alergii. Taka dolegliwość może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Wśród głównych objawów alergii znajdują się:

  • kichanie
  • katar
  • łzawienie oczu
  • swędzenie nosa
  • swędzenie skóry
  • biegunki
  • duszności
  • wysypki na skórze

Gdzie udać się do alergologa?

Alergolodzy przyjmują zarówno na NFZ, jak i w gabinetach prywatnych. Wizyta na NFZ jest bezpłatna dla osób z opłaconym ubezpieczeniem zdrowotnym. Niestety, minusem jest długi czas oczekiwania na konsultację. Z tego względu wielu pacjentów wybiera prywatne gabinety, na przykład jak alergolog w unimed-nzoz.pl. Cena konsultacji z alergologiem to około 100-150 złotych.

Jakie choroby leczy alergolog?

Alergolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem alergii, ale również dolegliwości, jakie pojawiają się razem z nią. Są to między innymi katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, astma alergiczna, angina alergiczna.

Jakie badania może zlecić alergolog?

Aby postawić diagnozę, alergolog musi wykonać odpowiednie badania. Są to przede wszystkim testy alergiczne, które mają na celu ocenę reakcji organizmu pacjenta na określone alergeny.

Wyróżnia się następujące rodzaje testów alergicznych:

  • testy skórne – alergen jest umieszczany na skórze i obserwuje się wystąpienie reakcji alergicznej, na przykład mogą być to testy płatkowe polegające na mieszczeniu na skórze plastrów z alergenami
  • testy z krwi – bada się przeciwciała przeciwko alergenom występujące w krwi
  • testy prowokacyjne – polegają na dostarczeniu alergenu w formie aerozolu 

Jak wygląda leczenie alergologiczne?

Przede wszystkim pacjenci powinni unikać kontaktu z alergenem, aby nie wyzwalać reakcji alergicznej. Niekiedy jednak nie jest to możliwe. Wtedy ważne jest wdrożenie leczenia. Leczenie w przypadku alergii może przebiegać dwutorowo – jako objawowe, czyli łagodzące objawy, a także jako odczulanie, które ma na celu zredukowanie reakcji na alergen.

Najczęściej pacjenci decydują się na pierwszą opcję, czyli na leczenie objawowe. Obecnie do dyspozycji jest wiele leków antyalergicznych, które określane są jako leki antyhistaminowe. Blokują one reakcję uczuleniową. Są to leki w formie tabletek, preparaty do oczu, na skórę. Te nowoczesne wystarczy wziąć raz na dzień, aby zapewniały ochronę przez całą dobę. Odczulanie z kolei jest rodzajem immunoterapii, która polega na wprowadzaniu do organizmu niewielkich dawek alergenów w postaci szczepionki. Takie leczenie ma na celu przyzwyczajenie układu immunologicznego do substancji, aby przestał on wytwarzać przeciwciała. W efekcie objawy alergiczne mogą ulec znacznemu zmniejszeniu lub całkowicie zaniknąć.

2 thoughts on “Alergolog – jakie objawy warto z nim skonsultować?

  1. Sama obecnie mam spory problem z alergią. Cierpie na alergię w sezonie grzewczym. Ciagle kicham oraz mam cieknący katar.
    Jak to zatrzymać? Próbowałam już wielu rzeczy i nic nie pomaga. Może ktoś ma własne sposoby?

  2. Nam pomogły olejki Eteryczne. Puszczam co wieczór w dyfuzor i lemonowym jeszcze kropie poduszkę dzieciom . I odrazu mam tez olejek na odporność .Ale musza być z dobrego źródła żeby działały. Jeśli to nie pomoze, polecam wybrać sie do alergologa. Ten zaproponuje odpowiednie leki, które mogą być skuteczniejsze niż domowe naturalne sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 68 = 71