+123 456 4444

Wybielanie martwych zębów jest możliwe. Jak wygląda zabieg?

Martwe zęby, na przykład po leczeniu endodontycznym, mają ciemniejszy kolor. Aby uśmiech wyglądał estetycznie, można je wybielić.

Ideałem są białe, równe i zdrowe zęby. Jednak często nawet ich prawidłowe leczenie nie gwarantuje estetyki. Widać to w przypadku zębów po „kanałówce”, czyli leczonych kanałowo. Wtedy narażone są one na ciemnienie. Gdy taki ząb jest widoczny w łuku zębowym, może on pogarszać estetykę uśmiechu. Co można wtedy zrobić? 

Dlaczego zęby martwe ciemnieją?

Ciemne – szare, sine, żółte czy brązowawe zęby to zęby martwe. Taki problem pojawia się zarówno przed ich leczeniem kanałowym, jak i po jego wykonaniu. Przed leczeniem ząb staje się przebarwiony, ponieważ dochodzi w nim do stanu zapalnego. Wówczas jest to efekt krwawienia wewnętrznego miazgi – jest ono widoczne przez półprzejrzyste szkliwo zębowe. Jednak nawet po leczeniu kanałowym ząb może ciemnieć na skutek zastosowanych preparatów. Gdy ząb znajduje się wtedy na przedzie łuku zębowego, wtedy można zdecydować się na jego wybielenie albo na inne zabiegi, które poprawiają jego estetykę. Co wybrać?

Jak wygląda zabieg wybielania zębów martwych?

Aktualnie w praktycznie każdym dobrym prywatnym gabinecie stomatologicznym można wykonać wybielanie zębów martwych. Jest to zabieg polegający na wykonaniu w zębie małych otworów, a następnie na wprowadzeniu do środka substancji wybielających. W efekcie ząb staje się bielszy i nie odróżnia się na tle innych. W przypadku niewielkich przebarwień najczęściej wystarczy jedna procedura, ale czasami konieczne jest wykonanie paru, gdy przebarwienia zanikają powoli. Zabieg jest bezbolesny – ząb jest martwy i nie ma tkanki nerwowej, dlatego nie jest konieczne stosowanie znieczulenia. Jednak warto wskazać, że coraz częściej pojawiają się doniesienia na temat tego, że wybielanie wewnątrzkomorowe zębów martwych może znacznie osłabić ich strukturę i narazić je na złamania. Wynika to z faktu, że substancje wybielające mogą spowodować rozpuszczenie się tkanek w środku zęba. W jaki sposób można wtedy poprawić estetykę uśmiechu?

Korona lub licówka protetyczna – gdy zęba nie można wybielić

Alternatywą dla wybielania zębów martwych jest zastosowanie stałych protez zębowych jak korony i licówki protetyczne. W tym przypadku można nie tylko poprawić wygląd uśmiechu, ale również dodatkowo wzmocnić ząb, który po leczeniu kanałowym jest osłabiony i bardziej narażony na złamania.

Zabieg założenia licówek stosowany jest na zęby z niewielkimi przebarwieniami znajdujące się w przedniej części łuków zębowych. Stosuje się wtedy licówki porcelanowe, które mają postać dopasowanych do zęba płatków porcelany. To trwałe uzupełnienie mogące służyć na wiele lat.

Z kolei korony protetyczne całkowicie zastępują koronę zębową. Mogą być one umieszczone na wzmocnionym specjalnym wkładem korzeniu zębowym. Wówczas można zlikwidować nawet duże przebarwienia, ponieważ korona protetyczna całkowicie zastępuje tę naturalną. Efekt również widoczny jest na wiele lat i wzmacnia ząb po zabiegu endodontycznym.