+123 456 4444
Długie blond loki

Łatwe sposoby na piękne i zdrowe włosy

Kupujesz specjalistyczne i drogie szampony, maski i dziesiątki innych produktów, które mają sprawdzić, że Twoje włosy będą piękne, jednak nic z tego nie działa? Zastosuj się do kilku naszych prostych zasad, a Twoje włosy będą wyglądać każdego dnia świetnie, niezależnie od pory roku czy innych czynników.

Rodzaj włosów

Aby odpowiednio dbać o swoje włosy, należy najpierw określić jakiego są typu, jaką mają porowatość oraz w jakiej są kondycji. Włosy mogą być cienkie, grube, proste, kręcone, lekko falowane, wysoko-, średnio- bądź niskoporowate.

  • Włosy niskoporowate – zazwyczaj są bardzo gładkie, proste i dość śliskie. Mają łuski, które do siebie mocno przylegają. Są oporne na stylizację i farbowanie. Dość długo schną po myciu i łatwo je uszkodzić.
  • Włosy wysokoporowate – ich łuski odstają od siebie, często się puszą i łatwo ulegają uszkodzeniom. Zwykle są to włosy falowane lub kręcone.
  • Włosy średnioporowate – posiadają cechy dwóch powyższych typów. Mogą być zarówno proste jak i falowane. Dobrze znoszą zabiegi stylizacyjne i długo schną po myciu.

Kiedy już wiemy jakiego rodzaju, typu i kondycji są nasze włosy możemy dobrać odpowiednie metody pielęgnacji, produktu i zabiegi. Jeśli nie jesteśmy jednak tego pewne warto poprosić fryzjera o doradzenie w tych sprawach.

Delikatne mycie i odżywka

Na czym polega delikatne mycie włosów? Przede wszystkim należy używać kosmetyków, które nie zawierają w sobie silnych detergentów, które określa się wśród składników jako SLS lub SLES. Należy wybierać szampon, który zawiera SCS, czyli substancję działającą o wiele bardziej delikatnie na skórę głowy. Poza wyborem odpowiedniego szamponu, trzeba pamiętać również o odpowiedniej temperaturze wody. Nie może być zbyt gorąca, a szampon przed nałożeniem należy rozcieńczyć z wodą. Podczas mycia można wykonywać delikatny masaż, a włosów następnie nie wycierać ani nie wyciskać w ręcznik. Trzeba je odsączyć delikatnie czymś miękkim, np. bawełnianą koszulką. Warto stosować także odżywkę, która dostarczy naszym włosom składniki odżywcze i regeneracyjne oraz odpowiednio nawilży je. Stosując odżywkę regularnie włosy zawsze będą miękkie, gładkie, lśniące i znacznie łatwiej będzie je rozczesać. Po każdym spłukaniu szamponu należy nałożyć odżywkę na 2-3 minut. Natomiast raz w tygodniu można użyć maski.

Ochronne mgiełki

Jeśli chcemy uzyskać piękne i zdrowo wyglądające włosy musimy pamiętać o stosowaniu ochronnych mgiełek, olejków oraz specjalnych serum na końcówki. Po zastosowaniu takich preparatów włosy będą nawilżone i odporne na zniszczenia oraz inne czynniki zewnętrzne. Najlepiej wybierać produkty, które zawierają w składzie również składniki odżywcze i są bardzo lekkie, w innym wypadku obciążą włosy, co nie będzie wyglądać dobrze. Należy rezygnować z produktów z dodatkiem alkoholu. Warto stosować te na bazie olejów.

Końcówki, upinanie i dieta

Aby włosy zdrowo, pięknie i szybko rosły należy je dość często podcinać. Dzięki temu mniej się rozdwajają, lepiej się układają, a także nie plączą i wyglądają na gęstsze. Jeśli zaś chodzi o upinanie – spięte włosy są chronione przed otarciami i uszkodzeniem oraz czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pogoda. Trzeba jedynie uważać, by nie naciągać ich za bardzo, inaczej za każdym razem będziemy trochę włosów wyrywać i pojawi się ból u ich nasady. Istotna jest również dieta – kiedy jemy zdrowo włosy stają się mocne i lśniące, a także nie wypadają.