+123 456 4444
Ból w klatce piersiowej

Kiedy iść do kardiologa? Wskazania do wizyty

Kardiolog jest lekarzem zajmującym się w swojej praktyce sercem oraz jego naczyniami krwionośnymi. Kiedy należy się do niego zgłosić?

Z sercem nie ma żartów. Choroby serca i układu krążenia to główne przyczyny zgonu Polaków, a także ludzi w innych krajach. Niewłaściwa dieta, brak ruchu, zanieczyszczenie środowiska – to wszystko powoduje, że serce jest narażone na poważne dolegliwości. Wtedy konieczna jest pomoc eksperta w tej dziedzinie – kardiologa. Pacjentom poszukującym dobrego lekarza jak kardiolog Oświęcim zapewnia łatwy dostęp do jednych z lepszych specjalistów w regionie.

Czym zajmuje się kardiolog?

Lekarz kardiolog posiada odpowiednie przygotowanie w zakresie diagnozowania i leczenia chorób serca. Zajmuje się również naczyniami, jakie do niego prowadzą, między innymi aortą, a także innymi obszarami układu krążeniowego. Kardiolog wykonuje badania i stawia diagnozy, a także zajmuje się on leczeniem. Może także wykonywać zabiegi na sercu – wówczas specjalizacja ta określana jest jako kardiochirurgia.

Kiedy udać się do kardiologa?

Wizyta w gabinecie lekarza jak kardiolog jest wskazana wtedy, gdy pojawiają się objawy wskazujące na dolegliwości sercowo-naczyniowe.

Głównymi wskazaniami o wizyty u kardiologa są:

  • ból w klatce piersiowej
  • kołatanie serca
  • nierówne bicie serca
  • łatwe męczenie się
  • duszności
  • nadciśnienie tętnicze
  • niedociśnienie tętnicze
  • omdlenia
  • zawroty głowy

Gdy zatem obserwowane są powyższe objawy, w takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy kardiologa. Mogą one wskazywać na różne dolegliwości, z których diagnostyką nie powinno się czekać.

Kardiolog – na NFZ czy prywatnie?

Do gabinetu lekarza kardiologa można zapisać się na NFZ albo prywatnie. Gdy potrzebny jest dobry kardiolog daje pacjentom możliwość skorzystania z każdej z tych opcji. Co wybrać? Wizyta u kardiologa na NFZ będzie wymagała uzyskania skierowania. Można otrzymać je od lekarza rodzinnego, internisty. W pierwszej kolejności diagnostykę wykonują zatem ci lekarze – zlecają badania krwi, badania jak EKG, echo serca. Gdy pojawiają się nieprawidłowości, pacjent kierowany jest do kardiologa.

W przypadku wizyty prywatne pacjent nie musi przedstawiać skierowania. To powoduje, że dostanie się do specjalisty jest wtedy łatwiejsze. Dodatkowym plusem jest krótki czas oczekiwania na wizytę. Podczas gdy w przypadku konsultacji z kardiologiem na NFZ czas ten wynosi nawet ponad 6 miesięcy, do kardiologa prywatnie można dostać się w przeciągu paru tygodni, a gdy czas nagli – paru dni.

Jak wygląda wizyta w gabinecie kardiologa?

Wizyta u lekarza kardiologa polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz na wykonaniu badań. Następnie lekarz może przekazać pacjentowi dalsze skierowania na badania lub postawić diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie. W gabinecie kardiologicznym można skorzystać bardzo często z podstawowych metod diagnostycznych, a przykład z EKG albo z echa serca.

Jak wybrać dobrego lekarza kardiologa?

Gdy chcesz odwiedzić sprawdzonego lekarza jak kardiolog Oświęcim daje dostęp do gabinetów na NFZ oraz prywatnych. Przy wyborze specjalisty warto kierować się jego opiniami oraz dostępnością. Aby wybrać dla siebie dobrego kardiologa, warto poświęcić czas na zapoznanie się z opiniami dostępnymi w internecie. Dzięki temu można wybrać takiego lekarza, który będzie miał odpowiednią wiedzę, doświadczenie i podejście do pacjenta, aby otrzymać szybką, konkretną i skuteczną pomoc przy różnych dolegliwościach dotykających tak ważnego narządu jak serce.