+123 456 4444

Czym jest chirurgia stomatologiczna? Wskazania i rodzaje zabiegów

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są również w stomatologii. Czym dokładnie jest chirurgia stomatologiczna? Kiedy konieczne jest prowadzenie takich zabiegów? Gdzie najlepiej z nich skorzystać?

Co to jest chirurgia stomatologiczna?

Termin jak chirurgia stomatologiczna odnosi się do dziedziny stomatologii, która obejmuje leczenie operacyjne jamy ustnej oraz okolicznych tkanek.

Zabiegi w ramach chirurgii stomatologicznej wykonują chirurdzy stomatolodzy, szczękowo-twarzowi oraz laryngolodzy.

Gdy chodzi o dziedzinę jak chirurgia stomatologiczna Kraków jest miastem, gdzie działają jedne z najlepszych w Polsce klinik prowadzących takie zabiegi.

Zakres zabiegów chirurgii stomatologicznej

W ramach chirurgii stomatologicznej wykonuje się szeroką gamę zabiegów. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

  • Ekstrakcje – są to zabiegi polegające na chirurgicznym usuwaniu zębów, często z koniecznością nacięcia okolicznych tkanek. Prowadzone są głównie w przypadku zębów mądrości, ale też zębów zatrzymanych, niewyrzniętych czy zębów o skomplikowanym układzie korzeni.
  • Odsłanianie zębów zatrzymanych – gdy ząb jest zatrzymany w łuku, chirurg odsłania go, co umożliwia włączenie go do łuku zębowego.
  • Leczenie ropni i przetok – zabiegi polegają wtedy na usuwaniu zmian oraz na ich właściwym zszywaniu w przypadku obszarów ust i twarzy.
  • Resekcje i hemisekcje – zabiegi polegające na usuwaniu wierzchołków korzeni zębowych, często w przypadku chorób zapalnych.
  • Usuwanie zmian – chirurgia stomatologiczna może obejmować usuwanie zmian jak brodawczaki, mukocele, włókniaki, naddziąślaki, torbiele.
  • Podcięcie wędzidełka – zabiegi prowadzone są w ramach podcinania wędzidełka języka oraz warg.
  • Przygotowanie chirurgiczne do dalszego leczenia – chirurgia stomatologiczna zajmuje się również przygotowywaniem pacjentów do podjęcia leczenia protetycznego, implantologicznego, ortodontycznego, periodontologicznego.
  • Choroby stawów skroniowo-żuchwowych – stosowane w przypadku ich nieodpowiedniej pracy, również po urazach i w ramach ortodoncji.
  • Złamania zębów oraz inne urazy – dotyczy również szczęk, żuchwy.

Czy zabiegi chirurgii stomatologicznej są bolesne?

Obecnie zabiegi tego typu przeprowadza się w znieczuleniach miejscowych, a niekiedy w znieczuleniach ogólnych, gdy obejmują one większą część jamy ustnej i mają być skomplikowane.

Wobec tego same zabiegi najczęściej nie powodują bólu, natomiast mogą wywoływać uczucie dyskomfortu. Zdarza się jednak, że dolegliwości bólowe pojawiają się po zabiegu. W tym przypadku zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych.

Gdzie można skorzystać z chirurgii stomatologicznej?

Zabiegi w ramach chirurgii stomatologicznej są w wybranym zakresie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to między innymi ekstrakcji zębów czy usuwania wybranych zmian w jamie ustnej. W tym przypadku pacjent z ubezpieczeniem zdrowotnym nie musi płacić za nie we własnym zakresie.

Szeroki zakres zabiegów jest też dostępny w prywatnych klinikach i gabinetach stomatologicznych. Takie usługi oferuje między innymi Klinika Ziętek Clinic, która specjalizuje się również w przygotowywaniu pacjentów do leczenia implantologicznego. W tym przypadku za procedury trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Nie są one tanie, lecz pozwalają na przeprowadzenie kompleksowego leczenia w przypadkach, które nie podlegają refundacji przez NFZ.

Wybór dobrego specjalisty w dziedzinie chirurgii stomatologicznej powoduje, że zabieg może odbyć się bez problemów i dać oczekiwane rezultaty. Z opiniami na temat lekarzy można zapoznać się łatwo w sieci.