+123 456 4444

Co sprawia, że boimy się wizyty u psychiatry?

W społeczeństwie zakorzenione jest mylne przekonanie, jakoby choroby psychiczne są czymś nienaturalnym, przerażającym, a także występującym niezwykle rzadko. Warto wiedzieć, że dolegliwości tego typu trapią wiele osób, a szczególnie w dzisiejszych czasach. Depresja, pracoholizm, czy też uzależnienie od mediów społecznościowych nazywa się niekiedy chorobami cywilizacyjnymi. To często bardzo bliskie nam doświadczenia, dlatego często mogą okazać się jednym z powodów, przez które Konieczna staje się wizyta u psychiatry. Ludzie jednak w wielu przypadkach zwlekają, odkładają i koniec końców nie decydują się na konsultacje.

Jeśli potrzebny jest nam psychiatra Warszawa (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl) to bez wątpienia miasto, w którym odnajdziemy naprawdę wiele renomowanych gabinetów, które specjalizują się w psychiatrii. Niestety zawsze udaje się nam znaleźć wymówkę i przyczyny, przez które rezygnujemy.

Wyparcie świadomości o swojej chorobie

Zwykle trudno jest dopuścić do swej świadomości fakt o posiadaniu problemów psychicznych, ponieważ są one pewną abstrakcją. Najczęściej słyszymy o nich jedynie opowieści, widzimy je w telewizji, a także czytamy o nich. Niestety – nie jest to ani plotka, ani też fikcja. To zwykłe choroby, które mogą dotknąć każdego.

Poczucie wstydu

Określenie „chory psychicznie”, to określenie, które używane jest w stosunku do osób, które nie spełniają w naszej opinii pewnych norm, czy też są po prostu inne niż wszystkie. Samo stosowanie tego powiedzenia bierze się stąd, że istnieje bardzo mała świadomość i wiedza odnośnie chorób psychicznych. Prowadzi to do niebezpiecznej sytuacji, w której odczuwamy wstyd, kiedy bliską nam osobę dotyka choroba psychiczna, ponieważ patrzymy na to przez pryzmat naszego nieprawidłowego podejścia, a także niskiej świadomości. Należy wiedzieć więcej na temat tych przypadłości, a także pamiętać, że psychiatra to lekarz, jak każdy inny.

Lęk przed oceną innych

Bardzo pejoratywny oddźwięk w społeczeństwie ma (niestety popularne) słowo „wariat”, warto wrócić ponownie do kwestii świadomości oraz szacunku do zagadnień, które związane są z chorobami psychicznymi. Nie można śmiać się z takich osób, a także nie należy się ich bać. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że „wariat” w naszym mniemaniu, to osoba jak każda inna, a przy tym jest ona chora, przez co doświadcza wiele różnych aspektów związanych z owym problemem. Pamiętajmy przy tym o tym, że również każdego z nas może w przyszłości dotknąć choroba o podłoży psychicznym. Wystarczy wówczas zastanowić się, jakie reakcje byłoby przez nas oczekiwane od naszych bliskich, czy też obcych.

Pomimo systematycznego wzrostu świadomości, społeczeństwo nadal traktuje choroby psychiczne, a także psychiatrów, jako temat tabu. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak to fizyczne, dlatego należy o nie dbać w równym stopniu. Każdą niepokojącą oznakę, należy konsultować ze specjalistą, umawiając się na konsultacje, a także na wizytę, która pozwoli dokonać diagnozy.